sector 3
Presă

„Brahms Beloved”: Masterclass și Concurs Internațional de Dirijat,  în Sectorul 3

16.07.2025
„Brahms Beloved”: Masterclass și Concurs Internațional de Dirijat,  în Sectorul 3

 

 

          Sala Gloria găzduiește până vineri, 18 iulie, „Masterclass-ul și Concursul Internațional de Dirijat”, susținut de Orchestra Simfonică București (OSB). Evenimentul se întoarce pentru a treia oară în Sectorul 3, iar anul acesta aduce muzica lui Johannes Brahms și Serghei Rachmaninov, alături de pasiunea pentru dirijat.

 

Ce provocări aduce în 2025 „clasa de măiestrie”: „Brahms Beloved”

          Masterclass-ul este condus de John Axelrod, profesor de marcă la nivel internațional și dirijor principal al Orchestrei Simfonice București, și se adresează dirijorilor de toate vârstele și nivelurile de experiență. În perioada 13-15 iulie, participanții au beneficiat de repetiții, seminarii, analize video și sesiuni de feedback personalizat, colaborând îndeaproape cu Orchestra Simfonică București. Prima parte a zilei a fost dedicată noțiunilor teoretice, urmată fiind de aprofundarea abilităților practice. Această experiență le-a oferit participanților o oportunitate unică de a explora în detaliu repertoriul lui Brahms și de a dezvolta abilități de dirijat printr-un feedback orientat spre perfecțiune.

          Evenimentul continuă de astăzi, 16 iulie, până vineri, 18 iulie, cu o competiție prestigioasă: Concursul Internațional de Dirijat. Vineri, 18 iulie, începând cu ora 19.30, finaliștii concursului vor avea bucuria de a dirija Orchestra Simfonică București într-un concert de gală la Ateneul Român.

 

           

Miza educativă a evenimentului pentru comunitatea Sectorului 3

          Evenimentul este singular în peisajul muzical autohton și a devenit un reper în educația muzicală din România. Acesta oferă o oportunitate unică pentru tinerii dirijori, de a învăța de la maeștri de renume internațional.

          Cu această ocazie, publicul meloman are șansa de a lua parte la spectacole muzicale de excepție. Accesul în Sala Gloria, pe parcursul concursului de dirijat și la concertul extraordinar al OSB, este liber, în limita locurilor disponibile.

Programul complet al întregului eveniment poate fi consultat accesând link-ul: https://conducting.academy/.

 

 

Serviciul Presă

presa@primarie3.ro